Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

20 kwietnia 28 kwietnia

Biuro Podróży „Róże Maryi” zaprasza do Libanu.

20.04 – 28.04.2024 r. (8 dni)

PROGRAM:

Dzień 1 (20.04.2024 – sobota) – wylot z Polski

Spotykamy się na Lotnisku Balicach w Krakowie w Kaplicy Lotniskowej gdzie o godzinie 15:00 rozpoczniemy Mszą św naszą pielgrzymkę prosząc o Błogosławieństwo Boże. Następnie odprawa i wylot z Krakowa o 18:25 do Warszawy, przesiadka a następnie wylot z Warszawy o 23:10, przylot do Bejrutu o 3:45 (21.04.2024 – niedziela) Liniami LOT.

Dzień 2 (21.04.2024 – niedziela) – przylot do Libanu – Harrisa i Byblos

Spotkanie z przewodnikiem po przylocie do Bejrutu o 3:45 i przejazd do Beit – Mery (Klasztor Zakonu Libańskich Maronitów, Kościół pw. św. Augustyna).
11:00 – śniadanie.
11:45 – wyjazd do Harrisa (20 km od Bejrutu); wizyta w Katedrze św. Piotra i Pawła.

10 maja 1997 roku sanktuarium w Harrisa odwiedził Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Libanu.


12:40 – Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu w Harrisa.
13:45 – czas wolny.
16:00 – Byblos.

Zamek w Byblos (w okresie krucjat znany jako Gibelet lub Giblet) został zbudowany przez krzyżowców w XII wieku z rodzimego wapienia i ruin starożytnych budowli rzymskich. Gotową budowlę otoczono fosą. Należał do genueńskiej rodziny Embriaco. W 1188 r. zamek wraz z miastem został zdobyty przez Saladyna, na którego rozkaz w 1190 r. rozebrano częściowo mury obronne. W 1197 r. krzyżowcy odbili Byblos i odbudowali fortyfikacje miasta. W pobliżu znajduje się kilka świątyń egipskich, fenicka nekropolia królewska i rzymski amfiteatr.

Katedra św. Jana Chrzciciela, znana dziś jako św. Jana Marka, znajduje się w przyjemnym zielonym rejonie w starym Byblos, w pobliżu suku – arabskiego targowiska. Budowę katedry rozpoczęto prawdopodobnie w 1115 roku, natomiast chrzcielnica datowana jest na koniec XII lub początek XIII wieku. Obecna zakrystia jest znacznie nowsza (koniec XVIII w.).
18:30 – czas wolny
19:30 – powrót do Beit – Mery (Kościół św. Augustyna, Zakon Maronitów Libańskich).
Kolacja i nocleg.

Liban

Dzień 3 (22.04.2024 – poniedziałek) – Klasztor św. Charbela w Annaya – Saint Ilige – Lehfed

6:00 – modlitwa brewiarzowa.
6:30 – śniadanie.
7:30 – wyjazd do Annaya.
8:30 – Pustelnia św. Charbela, udział w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem z Pustelni do Grobu św. o. Charbela.

Od wielu lat w procesji uczestniczą tłumy wiernych, którzy przybywają z całego świata, by wraz z p. Nouhad Al-Chami dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o wstawiennictwo św. Charbela. P. Nouhad to kobieta uzdrowiona z paraliżu i zoperowana podczas snu przez św. Charbela w 1993 r. Wówczas św. Charbel powiedział do niej:
“Zoperowałem cię, aby ludzie się nawracali, widząc, że zostałaś cudownie uzdrowiona. Wielu ludzi oddaliło się od Boga, przestali się modlić, przystępować do sakramentów i żyją tak jakby Bóg nie istniał. Proszę cię, abyś uczestniczyła we Mszy św. w klasztorze Annaya 22 dnia każdego miesiąca. Na pamiątkę twojego uzdrowienia, do końca ziemskiego życia, w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz 22 dnia każdego miesiąca twoje pooperacyjne rany będą krwawić”.

15:00 – Klasztor Saint Ilige – w Mayfouk:

Matka Boża Miłosierdzia to najstarsza ikona maronicka w Libanie. Podczas jej renowacji w 1985 r. siostry Karmelitanki z Harrisa odkryły 10 warstw farby, z których najstarsza pochodzi z X wieku (każda warstwa ma ponad 100 lat). Miejsce to jest jedną z najstarszych siedzib biskupich w Libanie (lata 1120-1440).

Historia tego pięknego małego kościółka sięga 1121 roku. Klasztor Matki Bożej z Ilige znajduje się na drodze, którą Apostołowie (św. Łukasz i jego uczniowie) podróżowali między Antakyą a Palestyną.

16:00 – Lehfeld – wizyta w domu, w którym urodził się bł. Estephan.
17:00 – powrót do Beit – Mery (Kościół św. Augustyna, Zakon Maronitów Libańskich).
Kolacja i nocleg.


Dzień 4 (22.04.2024 – wtorek) – Matka Boża Światła – św. Antoni z Kozhaya – św. Eliasz

8:00 – modlitwa brewiarzowa.
8:30 – śniadanie.
9:30 – wyjazd do klasztoru św. Antoniego z Kozhaya.
10:30 – przyjazd do Matki Bożej Światła w Hamat.

Matka Boża z Nourieh (po arabsku Saydet el Nourieh) to Sanktuarium Maryjne w Hamat w Libanie. Nourieh pochodzi od arabskiego słowa nour, które oznacza światło. Stąd w języku angielskim sanktuarium maryjne można nazwać Sanktuarium Matki Bożej Światła.
11:00 – wyjazd do klasztoru św. Antoniego z Kozhaya.

11:30 – przystanek – Klasztor Matki Bożej z Hamatoura.

Klasztor położony jest w dolinie Kannoubine w pobliżu wsi Kousba wewnątrz wysokiej skały. Do miejsca dociera się pieszo, a droga jest nierówna, ale jego imponujący wygląd i urokliwe położenie przyciągają turystów. Znajdują się w nim malowidła pochodzące ze średniowiecza.

13:00 – przyjazd do klasztoru św. Antoniego z Kozhaya.
13:30 – obiad.
15:00 – Msza św. i modlitwa.
16:30 – wyjście do Doliny Świętych i wizyta w pustelni św. Eliasza.

W wysokich, majestatycznych górach północy długą obecność chrześcijaństwa charakteryzują niezliczone sanktuaria i miejsca kultu. Głęboki wąwóz Wadi Kadisza otwiera się u podnóża wioski Bszarri, następnie rozgałęzia się w wiele małych dolin, aby krętą drogą dotrzeć do morza. W Dolinie Kadisza Libańczycy odzyskują ducha swoich poprzedników, którzy w Bogu znaleźli opiekuna kochającego całe stworzenie. To żywe świadectwo obecności chrześcijan w tej części świata, streszczające w sobie historię ludu, który walczył o swoją wiarę i przetrwanie.

19:30 – powrót do Klasztoru św. Antoniego z Kozhaya na kolację i nocleg.

5

Dzień 5 (24.04.2024 – środa) – Cedry Libańskie – Bekaakafra

7:30 – modlitwa brewiarzowa.
8:00 – śniadanie.
9:00 – wyjazd do Lasu Bożych Cedrów (ok. 2000 m n.p.m.) pod opieką UNESCO, czas wolny na zwiedzanie parku.
14:00 – przejazd do rodzinnej wioski św. Charbela Bekaakafra (1800 m n.p.m.), zwiedzanie domu rodzinnego św. Charbela, Msza święta.
19.00 – powrót do Klasztoru św. Antoniego z Kozhaya na kolację i nocleg.

cedry libańskie

Dzień 6 (25.04.2024 – czwartek) – Jrabta – Kfifan – Batroun

7:30 – modlitwa brewiarzowa.
8:00 – śniadanie.
9:00 – wyjazd do Jrabta – miejsca kultu św. Rafki – Klasztor św. Józefa i grób św. Rafki – została beatyfikowana w 1985 r. i kanonizowana w 2001 r. przez św. Jana Pawła II.
10:45 – Msza święta.
14:30 – Kfifane – miejsce, gdzie św. Hardini i św. Charbel uczyli się w seminarium duchownym, Klasztor św. Cypriana i św. Justyny, grób bł. Estephana.
15:00 – Batroun.

Stolica dystryktu Batroun i popularna miejscowość turystyczna. Miasto było niegdyś ważnym miastem fenickim i jest szczególnie znane ze swojego muru morskiego, zwanego murem fenickim, który chroni go przed falami pływowymi. Większość historyków uważa, że ​​ściana wykonana jest z kamienia naturalnego pochodzącego z naturalnie skamieniałych wydm. Konstrukcję wzmocnili Fenicjanie. Mur o długości 225 metrów i grubości 1,5 metra przetrwał próbę czasu.

Saydet al Bahr (Nasza Pani Morza) – cerkiew greckokatolicka wzdłuż muru fenickiego. Katedra św. Szczepana, jeden z największych kościołów libańskich maronitów, położony nad morzem.

17:00 – przejazd do Centrum Bejrutu, zwiedzanie Katedry pw. św. Jerzego oraz ruin świątyń rzymskich.
19:00 – powrót do Beit – Mery (Kościół św. Augustyna, Zakon Maronitów Libańskich) na kolację i nocleg.

7

Dzień 7 (26.04.2024 – piątek) – Tyr – Kana Galilejska – św. Jakub z Ghaziru

7:30 – modlitwa brewiarzowa.
8:00 – śniadanie.
9:00 – wyjazd do Tyru.
10:00 – przyjazd do Sarafand.

Sam Jezus mówi o Sarepcie (współczesnym Sarafand), małym miasteczku pomiędzy Tyrem a Sydonem, przez które musiał przechodzić, udając się z jednego miasta do drugiego, opowiadając o życiu proroka Eliasza. Powiedział:

„Ale zaprawdę powiadam wam, że wiele wdów było w Izraelu za dni Eliasza, gdy niebo było zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, gdy w całej ziemi panował wielki głód. Ale do żadnego z nich nie był posłany Eliasz, jak tylko do Sarepty, miasta Sydonu, do niewiasty, która była wdową.”

Dziś w Sarafand nie ma żadnych śladów związanych z tym wydarzeniem.

11:00 – Kana Galilejska.

O tym, że Kana El Jaleel (Kana Galilejska) znajduje się na południu Libanu, świadczy historyczne i chrześcijańskie znaczenie tej części naszego kraju: Euzybiusza z Cezarii, historyk kościoła żyjący w III wieku, pisma św. Hieronima, wykute w skale pustelnie, które stanowią kolejny dowód na wczesną obecność chrześcijaństwa w regionie.

17:00 – przyjazd do św. Jakuba z Ghaziru, Msza święta.
18:00 – kolacja i nocleg u św. Augustyna (Beit – Mery).

Dzień 8 (27.04.2024 – sobota) – North Bekaa – Bechwat – Baalback

7:30 – modlitwa brewiarzowa.
8:00 – śniadanie.
9:00 – wyjazd i przystanek w Chtoura.

Deir El Ahmar – miejsce w pobliżu głównej drogi biegnącej pomiędzy Deir El Ahmar i Beshouat, gdzie na działce należącej do libańskiego zakonu maronitów w 2006 r. zbudowano klasztor, a w 2011 r. ogłoszono projekt różańca. Różaniec Libański ma 600 m długości i składa się z 59 podświetlanych paciorków. Prowadzi pod krzyż Zmartwychwstania i do dużego amfiteatru, w którym odbywają się modlitwy i uroczystości plenerowe. Przestrzeń pod krzyżem przeznaczona jest na adorację Najświętszego Sakramentu.

Matka Boża z Bechwat

Sanktuarium Matki Bożej z Bechwat to sanktuarium maryjne we wsi Bechwat w dolinie Beqaa.

W 1741 r. w jednej z głębokich jaskiń odkryto bizantyjską drewnianą ikonę Matki Bożej. W jaskini zbudowano kościół i od tego czasu stała się ona miejscem pielgrzymek. Zgłaszane są cuda, które przypisuje się Matce Bożej z Bechwat.

Baalback – Matka Boża z Maounet

Baalback jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest znany z rzymskich ruin. Znajdują się tam ruiny świątyni Bachusa oraz świątyni Jowisza i Wenus.

Kamień Ciężarnej

Latem 2014 r. archeolodzy z Wydziału Orientalnego Niemieckiego Instytutu Archeologii odkryli w kamieniołomie w Baalbek w północno-wschodnim Libanie największy blok, jaki został wyciosany przez ludzi w starożytności. Monolit, który ma circa 19,6 m długości, 6 m szerokości i co najmniej 5,5 m wysokości, jest nadal częściowo zakopany. Jego wagę szacuje się na 1650 t.

Matka Boza z Bechwat

Lakkis Farm

Baalbek słynie z Sfiha, mięsa mielonego zawijanego w ciasto na pizzę i pieczonego w małych kawałkach. Można go jeść z cytryną i solonym jogurtem, popijając pomiędzy nimi. Sfiha serwowana jest w restauracji Lakkis Farm w Baalbeck.

17:00 – powrót do Bejrutu na kolację.

sfiha z baalbek

Dzień 9 (28.04.2024 – niedziela) – powrót do Polski

Wyjazd z Hotelu o 00.30 na Lotnisku w Bejrucie. Odprawa i wylot z Bejrutu o 4:35, przylot do Warszawy o 6:20, przesiadka a następnie wylot z Warszawy o 10:25 po czym przylecimy do Krakowa o 11:20. Po odprawie ok. 12 godz. w Kaplicy Lotniskowej Msza św. dziękczynna na zakończenie pielgrzymki.


CENA PIELGRZYMKI ZAWIERA:

  • Przelot samolotem,
  • Transport autokarem w Libanie,
  • Noclegi w domu pielgrzyma w pokojach 2 osobowych z łazienkami,
  • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
  • Opiekę licencjonowanego pilota wycieczek oraz Kapłana,
  • Rezerwacje miejsc na mszę świętą.
  • Ubezpieczenie.


CENA PIELGRZYMKI NIE ZAWIERA:

  • Biletów wstępów oraz lokalnych  napiwków – 100 USD (opłata obligatoryjna, bezzwrotna),
  • Napojów do kolacji (poza wodą).
  • Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i TFP 26 zł,

Zabieramy ze sobą m.in.:

  • ważny paszport, (powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wjazdu do Libanu i nie może być pieczątki z Izraela ani naklejki na paszporcie lub w środku paszportu! Jeżeli takie pieczątki są należy wymienić paszport);
  • Lekarstwa – które przyjmujemy,
  • wygodne obuwie,
  • nakrycie głowy;
  • banknoty 100 USD tylko wydane po 2013 roku (z paskiem na banknocie)

Prosimy o stosowny, skromny, pielgrzymkowy ubiór podczas Mszy św. oraz przebywania w świętych miejscach

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie w przypadku zaistnienia sytuacji od organizatora niezależnych.

Koszt: 2.800 zł +1050 USD
(przy grupie 25 osób – cena uległa zmianie ponieważ została zmniejszona grupa)

Tel.: +48 538-194-694
694-867-207

Zapisy: biuro@roze-maryi.pl

Wpłaty prosimy dokonywać na konto Biura z dopiskiem „Liban”:
Biuro Podróży „Róże Maryi” sp. z o.o.
os. Tysiąclecia 84
31-610 Kraków
Bank: BNP Paribas, nr konta: 59 1600 1013 1737 5576 2000 0001

Termin wpłat:
Przed wpłatą prosimy o zgłoszenie się i potwierdzenie wolnego miejsca oraz podanie danych:

  • Imię, Nazwisko,
  • adres zameldowania,
  • numer pesel,
  • numer paszportu i data ważności,
  • telefon kontaktowy.

I zaliczka – 800 zł – wpłata do 20 grudnia 2023 r.
II zaliczka – 2000 zł – wpłata od 22 marca 2024 r.

kwotę 1050 USD + 100 USD – zabieramy ze sobą we własnym zakresie (w dużych nominałach) na realizację programu.

Informujemy, że pielgrzymkę organizuje Biuro Podróży „Róże Maryi” sp. z o.o.
Organizator turystyki – wpis do rejestru Z/61/2023