Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

7 czerwca @ 8:00 am 18 czerwca @ 5:00 pm

PIELGRZYMKA DO KAZACHSTANU
Narodowe Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje
7 – 18.06.2024 (12 dni)

Republika Kazachstanu – państwo leżące częściowo w Azji Środkowej i częściowo w Europie Wschodniej, powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z Chińską Republiką Ludową, z Kirgistanem, z Turkmenistanem,
z Uzbekistanem i z Federacją Rosyjską – najdłuższa ciągła granica lądowa na świecie. Ogólna długość granic Kazachstanu wynosi prawie 12,2 tysięcy kilometrów. Ze względu na wielkość obszaru Kazachstan zajmuje dziewiątą pozycję w świecie, po Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Indii i Australii.

Kazachstan jest największym krajem na świecie, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Większość terytorium kraju stanowią pustynie – 44% i półpustynie – 14%. Stepy zajmują 26% powierzchni Kazachstanu, lasy – 5,5%. W kraju jest 8,5 tys. rzek, 48 tysięcy dużych i małych jezior (największe jeziora to: Balkhash, Zajsan i Alakol).

Północno-wschodnia część Morza Kaspijskiego należy do Republiki Kazachstanu. Morze Aralskie jest podzielone między Kazachstanem i Uzbekistanem. Oddalenie od oceanu determinuje ostry kontynentalny klimat kraju.


PROGRAM:

Dzień 1 – 7 czerwca 2024 r. /piątek/ – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zbiórka na lotnisku w Krakowie o 15.30. Msza św. w kaplicy na lotnisku, a następnie odprawa i o 18.25 wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy o 19:15, wylot do Astany o 23:00. (lecimy ok. 4 godz. 15 min).

Dzień 2 – 8 czerwca 2024 r. /sobota/ – Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP – ASTANA

W Astanie będziemy o godzinie 8:15 (czasu w Astanie – różnica czasu to 4 godziny).
Z lotniska pojedziemy ok. 1 godzinę do hotelu na śniadanie, po czym zakwaterujemy się, odpoczniemy, zjemy obiad i rozpoczniemy zwiedzanie Astany. Zobaczymy między innymi Bajterek.

Wieża ma ponad sto merów i taras widokowy na szczycie. Nazwa Bäjterek oznacza wysoką topolę, mieszkańcy miasta nazywają jednak wieżę „chupa-chupsem”, bo przypomina im gigantyczny lizak. Wizerunek wieży znajduje się na odwrocie banknotów waluty kazachskiej – tenge, wprowadzonej w nowej serii w 2006 r. i w nowym herbie Astany.

Zobaczymy wiele innych nowoczesnych budowli o różnych kształtach, niektórych bardzo zaskakujących.

Wieczorem w Katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy będziemy mieli Mszę św. Wrócimy do hotelu na kolację oraz nocleg w Astanie.

Dzień 3 – 9 czerwca 2024 r. /niedziela/ – ASTANA

Cały dzień w Astanie. Będziemy odkrywać kolejne ciekawe miejsca. Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy do Katedry, gdzie będziemy mieć Mszę św.
Obiad a następnie zwiedzimy muzeum narodowe, czas wolny. Kolacja i nocleg w Astanie.

Astana jest stolicą Kazachstanu. Swoimi korzeniami sięga pierwszej połowy XIX wieku.
W latach 1998-2019 nosiło nazwę Astana, a wcześniej Akmola. W marcu 2019 roku została przemianowana na Nur-Sułtan, na cześć odchodzącego prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva. We wrześniu 2022 w ramach reformy konstytucyjnej stolicy przywrócono poprzednią nazwę – Astana.

Dzień 4 – 10 czerwca 2024 r. /poniedziałek/ – KARAGANDA

Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy autokarem do Karagandy. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu, następnie zjemy obiad i będziemy mieć wycieczkę krajoznawczą po Karagandzie. Msza św. w Bazylice Mniejszej św. Józefa, czas wolny. Kolacja i nocleg w Karagandzie.

Obwód karagandyjski jest największym obwodem w Kazachstanie. Jego powierzchnia zajmuje 428000 km2, a zamieszkuje go ok. 1,375 mln ludzi.

Karaganda:
W centrum miasta znajdują się Plac Niepodległości i Prospekt Buchar. Jedno z ważniejszych miejsc to Katedra poświęcona Matce Bożej Fatimskiej oraz. Bazylika Mniejsza św. Józefa. W mieście znajduje się również wiele pomników. Spacerując po targu w Karagandzie można znaleźć perełki – typowo regionalne wyroby, np. czapki z szynszyli czy popularne w Kazachstanie skarpety z sierści psa.

Dzień 5 – 11 czerwca 2024 r. /wtorek/ – KARAGANDA, WIEŚ DOLINKA

Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy do Muzeum pamięci poświęconego ofiarom reżimu stalinowskiego „Karłag” we wsi Dolinka.
Przez ten obóz przewinęło się bardzo dużo Polaków. Byli różni, od szeregowych żołnierzy AK do wysokich stopniem oficerów oraz ludzi o średnim i wyższym wykształceniu, nie wyłączając profesorów uniwersyteckich czy kapłanów.

Powrócimy do miasta na obiad, po którym będziemy mieć trochę czasu wolnego.
W Katedrze Matki Bożej Fatimskiej będziemy mieć Mszę św.
Nawiedzimy grób bł. Ks.Władysława Bukowińskiego.

Ksiądz Władysław Bukowiński (1904-1974) urodził się w Berdyczowie na Ukrainie.

W latach 1921–1931 wraz z rodzicami zamieszkał w podkrakowskiej miejscowości Pisary. 24 września 1921 zdał egzamin maturalny w II Szkole Realnej w Krakowie i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym okresie 1923-1925 studiował i ukończył z wyróżnieniem Polską Szkołę Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia ukończył 24 czerwca 1926, otrzymując tytuł magistra prawa.

Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie, w katedrze na Wawelu 28 czerwca 1931 z rąk metropolity krakowskiego abp. Adama Stefana Sapiehy. Mszę prymicyjną odprawił w kościele Wszystkich Świętych w Rudawie.

W okresie od 1 września 1931 do 20 czerwca 1935 pracował jako duszpasterz i katecheta w gimnazjum w Rabce. Następnie przez rok był wikariuszem i katechetą w szkole powszechnej w Suchej Beskidzkiej, gdzie opiekował się również chorymi i biednymi.

Wyświęcony w 1931 roku. W 1936 roku wyjechał do Łucka. Pracował tam dziewięć lat, do stycznia 1945 roku. W latach 1936-1939 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łucku. Nauczał też religii w szkołach. Od jesieni 1939 roku był proboszczem katedry w Łucku.

Aresztowany w sierpniu 1940 roku. Skazany na osiem lat łagrów. Cudem uniknął śmierci, kiedy 23 czerwca 1941 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzeliwali więźniów. Kula nie dosięgła go.

Drugi raz aresztowany w styczniu 1945 roku razem z biskupem łuckim Adolfem Piotrem Szelążkiem. Skazany na 10 lat łagru.

Po zwolnieniu w 1955 roku postanowił pozostać z zesłańcami w Kazachstanie. Przyjął obywatelstwo sowieckie. W 1958 roku skazany na trzy lata.

Po powrocie zamieszkał w Karagandzie. Oficjalnie pracował jako stróż, „po godzinach” był księdzem. Zmarł w Karagandzie.

Sługa Boży ks.Władysław Bukowiński poznał piekło wojny, łagrów i komunizmu. Ten niezwykły, charyzmatyczny, zawsze uśmiechnięty kapłan przeszedł przez życie z podniesioną głową, wlewając nadzieję w serca tych, którzy nadziei już nie mieli.

Wieczorem zjemy kolację, a następnie o 23:35 wsiądziemy do pociągu i około 13 godzin będziemy jechać pociągiem w sypialnych wagonach do Ałmaty. Nocleg w pociągu.

Dzień 6 – 12 czerwca 2024 r. /środa/ – AŁMATY, MEDEU, CHIMBULAK

Śniadanie w pociągu we własnym zakresie (w pociągu będzie dostępny wrzątek, dobrze wziąć ze sobą garnuszek lub termos na zrobienie napoju do picia).
O 12:45 przyjedziemy do Ałmaty, pojedziemy do hotelu na obiad i zakwaterowanie.

Historia nazwy miasta odpowiada jego historii. Nazwa Ałmaty pojawiła się po raz pierwszy na monecie Chanatu Czagatajskiego w XIII wieku i oznaczała „górę jabłek”.
Rok 1921 to już panowanie ZSRR. W ramach sowietyzacji nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Ałma-ata. Kazachowie używali jednak formy Ałmaty, zgodnej z wymową w ich języku określenia „pełny jabłek”.
Od średniowiecznego Ałmaty – „góra jabłek”, po współczesne Ałmaty – „pełny jabłek”, owoc ten stał się symbolem miasta. W 1927 r. Ałma-Ata awansowała kosztem Kyzyłordy na stolice Kazachskiej Autonomicznej SRR.
W 1936 roku Kazachska ASRR straciła swój autonomiczny status i jako Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka weszła bezpośrednio w skład Związku Radzieckiego. Po rozpadzie ZSRR w 1991 Ałma-Ata została stolicą nowo powstałej Republiki Kazachstanu. W roku 1997 straciła swoją stołeczną rolę na rzecz Akmoły przemianowanej kolejno na Astanę, Nur-Sułtan i obecnie na powrót Astanę.

Po krótkim odpoczynku wybierzemy się na spacer do parku 28 bohaterów Panfiłowa, który jest głównym parkiem miejskim Ałmaty. Znajduje się tutaj pomnik czynu zbrojnego w czasie obrony Moskwy i jest uznany za zabytek architektury krajobrazu.

Góry widoczne z miasta przyciągają do pobliskiego malowniczego Ałatau Zailijskiego, pasma Tienszanu.

Dlatego w tym dniu również zobaczymy wysokogórskie lodowisko Medeu. Najwyżej położone na świecie odkryte lodowisko olimpijskie. Medeu położone jest na wysokości 1691 metrów n.p.m.

Aby podziwiać piękność gór Tienszanu i uwielbić Boga w tym pięknie wyjedziemy kolejką gondolową do głównego ośrodka narciarskiego o nazwie Chimbulak, które znajduje się nad lodowiskiem.

Ośrodek jest popularny ze względu na dużą ilość śniegu i słonecznych dni. Chimbulak (Szymbulak) był pierwszą trasą zjazdową w historii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich spełniającą wymogi międzynarodowe. Począwszy od 1961 roku Szymbulak był kilkakrotnie miejscem rozgrywania mistrzostw ZSRR i różnego rodzaju konkursów narciarskich. Rozgrywano tu między innymi zawody w ramach Zimowej Uniwersjady 2017 i Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym. W lato temperatura powietrza w pobliżu stoku osiąga około 25°C a w zimę około 7°C.

Wieczorem będziemy mieli Mszę św.
Na nocleg i kolację wrócimy do hotelu w Ałmaty.

Dzień 7 – 13 czerwca 2024 r. /czwartek/ – WIOSKA ETNICZNA „Hunnowie” – Ałmaty

Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy do wioski etnicznej „Hunnowie”, gdzie poznamy codzienne życie starożytnych Kazachów.
Zobaczymy występ grupy “SARBAZ”, a następnie otrzymamy obiad w stylu narodowym. Będziemy mieć możliwość zobaczenia mistrzowskiej klasy jazdy konnej. Tutaj będziemy mieć czas wolny na odpoczynek, po czym wrócimy do Ałmaty do Katedry Świętej Trójcy na Mszę św. Kolacja i nocleg w Hotelu w Ałmaty.

Dzień 8 – 14 czerwca 2024 r. /piątek/ – KOKCZETAW – OZIORNOJE

Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy na lotnisko, skąd samolotem polecimy do Kokczetaw, a następnie autokarem dojedziemy do Oziornoje. Obiad i zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma.
Po krótkim odpoczynku zobaczymy Muzeum deportacji w miejscowej szkole, a następnie w Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju będziemy mieli Mszę św. Kolacja i nocleg w Oziornoje w Domu Pielgrzyma.

Narodowe Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje położone jest w północnym Kazachstanie.

Sama wioska Oziornoje powstała w czerwcu 1936 r. w wyniku bezprawnej deportacji do Kazachstanu Polaków z Ukrainy. Przywieziono ich w kazachstański step i powiedziano: „tu jest wasza ojczyzna”.

Pierwsze miesiące ludzie przeżyli w namiotach. Przed nadejściem zimy zdążyli wybudować ziemianki. Od pierwszych dni pokładali wielką ufność w Bogu, co wyrażało się w modlitwie, zwłaszcza różańcowej. Wszystkie religijne praktyki wykonywali w wielkiej konspiracji w obawie przed NKWD.

Podczas II wojny światowej zimą 1940/41 roku nastał wielki głód. Mieszkańcy modlili się przez wstawiennictwo Maryi o ratunek. 25 marca 1941 roku w uroczystość Zwiastowania NMP rozpoczęły się gwałtowne roztopy śniegu, w wyniku których na krańcu wioski pojawiło się ogromne jezioro. W tym samym roku w jeziorze pojawiło się mnóstwo ryb. Ludzie uznali to wydarzenie za cud. Ryby uratowały ich od śmierci głodowej. Po kilkunastu latach jezioro wyschło. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w 1997 roku umieszczono tam figurę Matki Bożej z siecią pełną ryb.

11 lipca 2011 r. Oziornoje zostało oficjalnie ogłoszone Narodowym Sanktuarium Kazachstanu.

W 2017 roku następuje kolejny cud – pojawia się całkiem duże jezioro. Jesienią przychodzą mrozy, jezioro zamarza, rybacy robią przeręble. I znajdują mnóstwo ryb: okonie, karasie, karpie i ratany, których nigdy tu nie było. Po 77 latach cud Maryi się powtarza.
„Pragniemy podzielić się kolejnym, cudownym, rozmnożeniem ryby, jaki dokonuje się na naszych oczach, a jakiego nie było przez ostatnie prawie 77 lat” – piszą siostry karmelitanki bose z Kazachstanu. „Jesteśmy przekonane, że Matka Boża daje znak swojej opieki w Roku Jubileuszowym Objawień Fatimskich”.

Choć oficjalnie Matka Boża jest nazywana „Matką Bożą Królową Pokoju”, to Maryja na bezkresnych stepach Kazachstanu ma też inne, niezwykłe imię: „Matki Bożej karmiącej rybami”.


Dzień 9 – 15 czerwca 2024 r. /sobota/ – OZIORNOJE, Tajynsza, Jasna Polana, Zielony Gaj

Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy do miejscowości, gdzie przywożono polskich zesłańców w Kazachstanie. Na tych obszarach powstawały miejscowości, którym Polacy nadawali własne nazwy, np. Kalinowka, Wiśniowka, Jasna Polana, Zielony Gaj, Konstantinowka. Spotkamy się z mieszkańcami, aby posłuchać historii ich życia.
W jednej z miejscowości będziemy mieć Mszę św.

Pierwsza miejscowość, którą zobaczymy to Tajynsza.
Zobaczymy tutaj stacje kolejową i kościół.
Tajynsza to miejscowość w Kazachstanie, której nie było na mapie na początku XX wieku. Powstała na ostatniej stacji kolei, na którą zwożono Polaków w 1936 roku. Ci, co przetrwali stalinowskie obozy pracy i przeżyli kilkudziesięciostopniowe mrozy, żyją tam nadal. Ok. 30 proc. z 14 tys. mieszkańców stanowi ludność polskiego pochodzenia. Dzisiaj w Tajynszy jest największe skupisko potomków polskich zesłańców w Kazachstanie. Jest tutaj parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny, w której pracują księża Marianie.

Następnie pojedziemy do Jasnej Polany.
Tutaj zobaczymy Dom Polski, w którym zgromadzono pamiątki po osobach przesiedlonych. Tutaj również zjemy obiad.

Następnie udamy się do miejscowości Zielony Gaj.
Zobaczymy muzeum przesiedleńców oraz kościół.
Na kolację oraz nocleg wrócimy do Domu Pielgrzyma w Oziornoje.

Dzień 10 – 16 czerwca 2024 r. /niedziela/ – OZIORNOJE

Po porannej modlitwie i śniadaniu ten dzień spędzimy z Matką Bożą Królową Pokoju w Sanktuarium, gdzie będziemy mieć Mszę św., Adorację Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”.
Pójdziemy nad jezioro. Obiad zjemy w Domu Pielgrzyma, po czym odwiedzimy Siostry w Klasztorze Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Serca Maryi (Siostry Karmelitanki Bose).
Jeżeli będzie możliwość i nie będzie deszczu to podjedziemy na Sopkę Wołyńską.

Na pamiątkę wydarzeń z 1941 r., po wielu latach, w 1997 r. na pobliskim wzgórzu Sopka Wołyńska postawiono krzyż (12 metrowy na wzór Krzyża z Medjugorie na Górze Kriżevc) jako pomnik martyrologii ofiar komunizmu, a na nim napis (w czterech językach: kazachskim, niemieckim, polskim i rosyjskim) „Bogu – chwała, ludziom – pokój, męczennikom – Królestwo Niebieskie, narodowi Kazachstanu – wdzięczność, Kazachstanowi – rozkwit”.
Powrót na kolację i nocleg do Domu Pielgrzyma w Oziornoje.

Dzień 11 – 17 czerwca 2024 r. /poniedziałek/ – PARK BURABAY, ASTANA
Po porannej modlitwie, śniadaniu i Mszy św. w Sanktuarium będziemy wracać do Astany.

Po drodze zatrzymamy się w pięknym Ośrodku Wypoczynkowym w Narodowym Parku Burabay.
Jedna z legend mówi, że Bóg pozostawił nomadom Kazachstanu jedynie suche stepy. Pokrzywdzeni Kazachowie modlili się do Boga, który zebrał wszystkie pozostałe góry, lasy, jeziora i rzeki i rzucił je w stronę stepów.
Park Narodowy Burabay nazywany jest także „perłą Kazachstanu”.
Spacer po parku, obiad, czas wolny. Następnie na kolację i nocleg wrócimy do hotelu w Astanie.

Dzień 12 – 18 czerwca 2024 r. /wtorek/ – ASTANA – KRAKÓW
Po porannej modlitwie i śniadaniu pojedziemy na lotnisko w Astanie, skąd o godzinie 9:55 wylecimy Polskimi Liniami Lotniczymi do Warszawy. W Warszawie będziemy o godzinie 13:45, a następnie o godzinie 16:50 wylecimy do Krakowa. Na lotnisku w Krakowie będziemy o 17:45. Po odebraniu bagaży pójdziemy do Kaplicy Lotniskowej, gdzie będziemy mieć Mszę św. dziękczynną na zakończenie pielgrzymki.



Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie w przypadku zaistnienia sytuacji od organizatora niezależnych. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Szczegóły ustala pilot w porozumieniu z przewodnikiem grupy.

CENA ZAWIERA:

  • Noclegi w hotelach 4*, Domu Pielgrzyma oraz 1 noc w pociągu (4 osoby w przedziale), pościel w pociągu.
  • Śniadania, obiady i kolacje zgodnie z programem poza pierwszym dniem.
  • Przelot samolotem Linii LOT oraz bilet lotniczy Ałmaty – Kokszetau.
  • Bilet kolejowy Karaganda – Ałmaty.
  • Przejazd autokarem.
  • Obsługa lokalnego przewodnika.
  • Przewodnik w języku polskim na całą trasę (w zależności od dyspozycji).
  • Wstępy do zwiedzanych obiektów.
  • Opłaty klimatyczne.
  • Ubezpieczenie.
  • Opieka kapłana oraz pilota.
  • Obowiązkowa składka  na  Turystyczny  Fundusz  Gwarancyjny  (13 zł)  oraz  składka  na Turystyczny Fundusz Pomocowy (13 zł). 

CENA NIE ZAWIERA:

  • Śniadania w pociągu 12 czerwca 2024 r.
  • Wydatków osobistych.
  • Zwyczajowych napiwków ok. 80 USD od osoby.
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 USD.

KOSZT:
5400 PLN + 1000 USD (przy grupie 30 osób)

Informacje i zapisy:

tel. 538 194 694
tel. 694 867 207

biuro@roze-maryi.pl
www.roze-maryi.pl

Terminy wpłat:

  • I wpłata 1800 PLN do 10 kwietnia 2024 na konto Biura
  • II wpłata 3600 PLN do 24 maja 2024 na konto Biura
  • III wpłata 1000 USD zabieramy do Kazachstanu we własnym zakresie

Wpłaty proszę realizować z dopiskiem: „Kazachstan”
Biuro Podróży „Róże Maryi” Sp. z o.o.
Os. Tysiąclecia 84
31-610 Kraków

Bank: BNP Paribas
Numer konta: 59 1600 1013 1737 5576 2000 0001

Pielgrzymkę organizuje Biuro Podróży „Róże Maryi” Sp. z o.o.
Organizator turystyki – wpis do rejestru: Z/61/2023